Realizacja obrazu filmowego,
telewizyjnego i fotografii (ROFTiF)
Filmowe zmagania uchwycił Szymon Kosmowski
Dziekan Wydziału Filmu i Fotografii
mgr Jacek Raginis-Królikiewicz
Program kształcenia na kierunku 'Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii' (ROFTiF)
Celem kształcenia na jednolitych studiach magisterskich na kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii (ROFTiF) w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi jest wykształcenie absolwenta do fachowego wykonywania szeroko pojętego zawodu realizatora obrazu obejmującego kompetencje w zakresie reżyserii, montażu, sztuki operatorskiej i fotografii oraz prowadzenia indywidualnej działalności artystycznej, dbając o zapewnienie niezbędnych dla jego rozwoju narzędzi, metod oraz strategii.
Podczas studiów kandydat na przyszłego filmowca i fotografa pozyskuje wiedzę teoretyczną i praktyczną obejmującą szerokie spektrum kompetencji z zakresu sztuki operatorskiej, fotografii reportażowej, reklamowej i dokumentalnej, montażu filmowego, scenariopisarstwa, reżyserii form dokumentalnych i fikcyjnych, realizacji dźwięku, organizacji produkcji filmowej oraz innych dziedzin związanych z realizacją obrazu ruchomego lub statycznego. Dodatkowo, student zostaje zapoznany z obsługą narzędzi edycyjnych w postaci programów komputerowych, takich jak aplikacje do montażu multimediów, efektów specjalnych.
Jednolite studia magisterskie na kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi gwarantują swoim absolwentom otrzymanie tytułu magistra sztuki w dziedzinie realizacji obrazu, pod warunkiem obronienia pracy dyplomowej.
Program studiów dotyczy w szczególności treści wynikających ze standardu kształcenia dotyczących: zróżnicowanych odmian realizacji filmowych i telewizyjnych w postaci filmów fabularnych, dokumentalnych, form medialnych, warsztatu scenariopisarskiego, operatorskiego, dźwiękowego, reżyserskiego, pracy z aktorem, form animowanych, korekcji kolorystycznej, dźwięku multimedialnego, analizy filmu oraz jego powiązań z literaturą, fotografii dokumentalnej, artystycznej, reklamowej, kulturoznawstwa, historii sztuki i filmu, psychologii, kompozycji i teorii barwy, filozofii, prawa własności intelektualnej i prawa autorskiego, języka angielskiego w formie lektoratu, konwersatoriów oraz dyskusji odnośnie dyskursów w kulturze i sztuce, aksjologii, etyki i estetyki.
Istotnym elementem sylwetki absolwenta jednolitych studiów magisterskich na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi są praktyki zawodowe. Podczas ich przebiegu student poznaje: techniki, metody, procedury i narzędzia zawiązane z realizacją obrazu; strategie organizowania, projektowania i planowania projektów multimedialnych; specyfikę pracy we współczesnym modelu gospodarczym przedsiębiorstw prywatnych oraz instytucji publicznych; zasady funkcjonowania studio multimedialnego wraz z kontekstem finansowym i rachunkowym.
Absolwent potrafi wykorzystać doświadczenia zdobyte w trakcie studiów, celem dokonywania krytycznej analizy i formułowania wniosków do procesu realizacji obrazu w interdyscyplinarnym kontekście, opracować lub zaadaptować scenariusz filmowy lub wystawy, zaprojektować proces realizacji obrazu z uwzględnieniem poszczególnych etapów (produkcji i postprodukcji), spełniając niezbędne wymogi estetyczne, techniczne i prawne, przygotować prezentację graficzną, pisemną i ustną własnych założeń technologicznych i artystycznych, wykorzystywać metody analityczne do formułowania i rozwiązywania zadań prowadzących do powstania dzieła lub formy użytkowej.
Uczelnia dysponuje nowoczesnym sprzętem zdjęciowym, oświetleniowym i dźwiękowym niezbędny dla dydaktyki oraz do realizacji projektów filmowych i fotograficznych, które są kluczowym składnikiem promocji po każdym roku studiów.
Studia w WSSiP są jednolite magisterskie. Po złożeniu teoretycznej pracy pisemnej i etiudy filmowej absolwent uzyskuje dyplom magistra sztuki.
Na kierunku ROFTiF dostępne są dwie specjalności:
W ramach specjalności Realizacja obrazu dostępne są dwie specjalizacje:
W ramach specjalności Reżyseria audiowizualna dostępne są dwie specjalizacje:
PRACE STUDENTÓW NA NASZYM KANALE YOUTUBE -> Filmy
REKRUTACJA 2024/2025