Wydarzenia

Rosyjska napaść na Ukrainę

Ukraińskie wojsko w Mariupolu (fot. Dmytro Muranski)

Trwa rosyjska napaść na Ukrainę. W tych trudnych dla Ukrainy i Ukraińców chwilach cała nasza akademicka społeczność jest myślami z naszymi ukraińskimi studentami i ich Rodzinami.

Rodzina Romana od 4 dni kryje się w schronie w Czernihowie, rodzice Kostii od 2 dni są w schronie w Zaporożu, a jego dziadkowie jako lekarze nie opuszczają szpitala, w którym pomagają rannym w tej wojnie. Brat Vlada walczy w obronie swojej Ojczyzny w Odessie, a Hanna drży o swoich najbliższych, mieszkających blisko atakowanej przez rosyjskich agresorów elektrowni atomowej w Enerhodarze. Z wieloma przyjaciółmi nie mają kontaktu.

W tej niewyobrażalnej sytuacji wszyscy modlimy się o bezpieczeństwo naszych ukraińskich studentów i ich Rodzin. Wszyscy marzymy o tym, by już niedługo móc znowu rozmawiać z nimi tylko o studiach, ich ćwiczeniach, projektach i filmach. Bo teraz to absolutnie niemożliwe.

W tej wyjątkowej chwili pozwalamy sobie jednak zamieścić link do etiudy naszej ukraińskiej studentki, Darii Krot, pochodzącej z Winnicy. Zrealizowana w 2021 r. (pod opieką artystyczną prof. Stanisława Szymańskiego) etiuda pt. Dom, powstała w chwili, gdy nikt nie spodziewał się, do jakiej podłości może się uciec Putin. W obecnej sytuacji wymowa filmu Darii nabiera nowego znaczenia...


Cała nasza społeczność jest całym sercem z narodem ukraińskim, a w szczególności z naszymi studentami.
Niech Bóg błogosławi Ukrainę.