Wydarzenia
Dla studentów targi to doskonała okazja, aby poznać współczesny rynek profesjonalistów w branży tj. :architektów, architektów wnętrz oraz najnowsze technologie w zakresie: wyposażenia wnętrz, instalacji i systemów technicznych oraz materiałów stosowanych aktualnie w budownictwie. Jest to świetna płaszczyzna do dzielenia się doświadczeniami praktycznymi oraz swoimi pomysłami wobec wymagającego rynku pracy. Bezpośredni kontaktu z doświadczonymi w tej branży profesjonalistami, zapoznania się z branżowymi nowościami i trendami to tylko kilka powodów aby uczestniczyć w tego typu spotkaniach. Jest to czas nawiązania przez studentów kontaktów, które mogą się przeobrazić w pierwsze relacje biznesowe.
W tegorocznej edycji targów przez trzy dni odbywały się warsztaty i wykłady eksperckie, między innymi jednym z prelegentów było Pan Profesor WSSIP Roman Pilch, temat wykładu: Czy obowiązujące regulacje prawne wspierają ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków przed ich naturalną degradacją.
„Opis: Pogorszenie stanu technicznego tkanki kulturowej na terenie obszarów objętych ochroną konserwatorską uzasadnione wnikliwą i skomplikowana procedurą związaną z oceną obiektów zabytkowych pod względem stopnia powodującego utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej albo którego wartość będąca podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru nie została potwierdzona w nowych ustaleniach naukowych, prowadzi do wykreślenia budynku z takiego rejestru. Tego rodzaju praktyka statystycznie ujmując stanowi niewielki (zaledwie około 0.5 %) udział w grupie wszelkich obiektów podgalających ochronie konserwatorskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie zabytków.
Przeważająca część budynków zabytkowych pozostałych i użytkowanych w drodze nabycia własności nie spełnia wymagań licznych kryteriów i współczesnych przepisów w zakresie bezpiecznego użytkowania. Możliwość dalszego bezpiecznego użytkowania takich obiektów wymaga przeprowadzenia procesu dostosowania do współczesnych uwarunkowań, aby w sposób bezpieczny użytkować budynki zabytkowe pod względem obowiązujących aktualnie przepisów dotyczących między innymi ochrony przeciwpożarowej.
Dziekan Wydziału Architektury prof. WSSIP Roman Pilch, architekt i rzeczoznawca budowlany w dziedzinie konstrukcji budowlanych (po prawo) i interesariusz a zarazem student WSSIP oraz ekspert w dziedzinie konstrukcji budowlanych, w tym budownictwa zabytkowego w jednej osobie Pan Przemysław Konopski (z lewej strony).
Stoisko WSSiP było zaaranżowane wyjątkowo, zaprezentowano na mim cały potencjał naszej Uczelni w odniesieniu do wszystkich kierunków nauczania tj.: Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo, Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego.
Wszystkim studentom, oraz kadrze wykładowców, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej uczelni na Targach.