Wykładowcy

  • dr Agnieszka Andruszkiewicz-Sarna

    Dziekan Wydziału Wzornictwa

  • X

    dr Agnieszka Andruszkiewicz-Sarna

    Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe, Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Magister-inżynier Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, członek Stowarzyszenie Papierników Polskich. Autorka licznych publikacji m.in. Przegląd Papierniczy, Packaging Polska, Świat Druku, Opakowania.
    Prowadzi edukacyjnego bloga: https://czarujemyopakowaniami.wordpress.com/
    Autorka ponad 30 indywidualnych wystaw, prace artystyczne znajdują się m.in. w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej.

    Informacje o autorze: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/agnieszka-andruszkiewicz-wywiad

    Kontakt e-mail: a.andruszkiewicz-sarna@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co druga środa 12.00 - 12.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Aleksandra Antoszczyk

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • X

    dr Aleksandra Antoszczyk

    Prodziekan kierunku Architektura Wnętrz

    Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Architektura Wnętrz. Dysertację doktorską na temat rewitalizacji terenów poprzemysłowych związanych z obsługą komunikacji obroniła na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pracuje przy projektach wnętrz mieszkalnych dla prywatnych inwestorów, a także projektuje ekspozycje. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Łódź.

  • dr inż. arch. Sebastian Adam Bielawski

    Prodziekan Wydziału Architektury do spraw współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym

  • X

    dr inż. arch. Sebastian Adam Bielawski

    Edukacja; Politechnika Krakowska+Politechnika Łódzka. Doktor nauk technicznych (2014) Asystent na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ (2009-2014), dr nauk technicznych (2014), Adiunkt w katedrze architektury mieszkaniowej i usługowej Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej (2014-2018), Wykładowca International Faculty of Engineering (IFE) PŁ (2016-2018). Adiunkt na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (2018-2021), Adiunkt na Wydziale Architektury Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi (od 2023).
    Autor ponad 30 zrealizowanych obiektów, w tym: budynków wielorodzinnych, zespołów zabudowy mieszkaniowej w zabudowie zwartej, domów i obiektów usługowych, I nagroda oraz wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach architektonicznych.

  • dr hab. Ryszard Brylski

    ROFTiF

  • X

    dr hab. Ryszard Brylski

    Reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Grafiki ASP i Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Twórca filmów fabularnych i telewizyjnych. Laureat wielu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. W 2004 r. nominowany do „Paszportu Polityki” w dziedzinie twórczości filmowej. W 2006 r. uhonorowany przez Prezydenta RP listem gratulacyjnym za „wkład w promocję kultury polskiej za granicą”. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W latach 2006-2011 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek założyciel Gildii Reżyserów Polskich. Od 2004 r. związany z łódzką szkolą filmową jako pedagog.

    Filmy: Debora - 1995 ( reż. scen.), W złą godzinę - 1998 (scen.), Żurek - 2003 ( reż. scen.), Pogoda na piątek – 2006-2008 (tv.serial-reż.), Cudowne lato - 2010 (reż. wsp.scen.), Śmierć Zygielbojma – 2021 (reż. wsp.scen.)
    Teatr: Policja (Sławomir Mrożek)-2017 (insc. reż) Teatr Nowy w Łodzi

  • dr Beata Cholewa-Mazurowska, prof. WSSiP

    Prorektor ds. studenckich

  • X

    dr Beata Cholewa-Mazurowska, prof. WSSiP

    Magister sztuki w zakresie projektowania ubioru od 1988 roku. Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe – Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Od 2021 roku posiada tytuł profesora WSSiP.

    Fundatorka i prezes Fundacji Pole Kreacji (www.polekreacji.pl) działającej na rzecz rozwoju sztuki. Podejmowane działania związane są z promocją w dziedzinach: sztuk plastycznych, teatru oraz edukacją w zakresie historii kultury materialnej. Autorka opracowań merytorycznych wydarzeń, prelekcji. Wspiera i promuje twórczość związaną z w/w sztukami oraz różnorodne inicjatywy społeczne w tych dziedzinach, integracja środowisk twórczych, społeczności lokalnej, kształtowanie u dzieci, młodzieży, dorosłych postawy aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, popularyzuje wiedzę z dziedziny kultury i sztuki). Współpracuje z instytucjami: Muzeum Pałac w Wilanowie, na terenie Łodzi: Muzeum Kinematografii, Galeria Willa Miejskiej Galerii Sztuki, Fabryka Sztuki, Muzeum Miasta, Muzeum Włókiennictwa, Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania oraz indywidualnymi twórcami, pracownikami naukowymi, kolekcjonerami.

    W 2020 roku pracowała przy spektaklu „Zwischen den Welten” (Niemcy). Reżyseria, scenografia, kostiumy we współpracy z Sophie Delest. W 2021 roku wydała książkę dokumentującą spektakl „Zwichen den Welten”. W 2022 roku z kolei realizowała spektakl „Esperanto des Schlachtens” (Niemcy) wersja niemieckojęzyczna – reżyseria, układ scen tanecznych we współpracy z Sophie Delest. W 2013 r powstała wersja polskojęzyczna: („Rzeź w języku esperanto. Europy. Postpamięć, Rzeź w języku esperanto. Bliski wschód.”) Reżyseria, układ scen tanecznych we współpracy z Sophie Delest. Spektakl zakwalifikowany do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Polacy robią teatr”.
    Współpracuje z Wydawnictwem Kusiński przy ilustracjach do książki „Bracia Aszkenazy” I. J. Singera. Pozycja w trakcie przygotowania do druku.

    Kontakt e-mail: prorektor@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 17.30 - 18.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Piotr Cieciura, prof. WSSiP

    Rektor

  • X

    dr Piotr Cieciura, prof. WSSiP

    Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina artystyczna - sztuki projektowe, Profesor Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

    Twórca biżuterii i rekwizytów do kilkunastu filmów m. in. Ogniem i mieczem, Pan Tadeusz i Quo Vadis, tablic pamiątkowych, oświetleń obiektów publicznych np. Teatr Muzyczny w Łodzi, obiektów zabytkowych i rezydencji prywatnych. Jego prace badawcze dotyczą biżuterii etnicznej i jej wzajemnych relacji międzykulturowych. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. Austria, Chiny, Czechy, Francja, Japonia, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwecja, Włochy i Wielka Brytania).

    Nagrody: 8. Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych Srebro'94 - II nagroda, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica; 11. MKSZ Autoportret - Nagroda Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Galeria Sztuki, Legnica, 2001. Wielokrotny juror legnickich konkursów i innych imprez krajowych. Prace w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy, Schmuckmuseum w Pforzheim, Niemcy, Kolekcja Magdy Kwiatkiewicz. W 2013 zorganizował i udostępnia pierwszą w Polsce prywatną kolekcję starych narzędzi i technik złotniczych.

    Kontakt e-mail: p.cieciura@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi poniedziałek 12.30 -13.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr inż. Robert Cieślak

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • dr Michał Dondzik

    ROFTiF

  • X

    dr Michał Dondzik

    Filmoznawca
    Interesuje się kinem polskim oraz filmem dokumentalnym. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim na podstawie dysertacji W kadrze i poza nim. Fabularne filmy Grzegorza Królikiewicza. Publikował w „Kwartalniku Filmowym", „Pleografie", „Panoptikum" oraz w tomach zbiorowych. W latach 2023-2024 w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym prowadził autorski cykl Kino polskie od nowa. Kurator pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości Krzysztofa Zanussiego (Narodowe Centrum Kultury Filmowej, 2024). Jest autorem książek: Leszek Wronko. Dźwięk filmu polskiego (2013), Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych (2018; wraz z K. Jajko i E. Sowińskim), Antoni Krauze. Niezbędnik (2023), Grzegorz Królikiewicz. Ostatni wywiad (2023), Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy (2024). Od 2023 roku (wraz z Anną Krakowiak) realizuje cykle: Alfabet Krzysztofa Zanussiego oraz Z archiwum Krzysztofa Zanussiego.

  • dr Paula Drzewiecka

    Wzornictwo

  • X

    dr Paula Drzewiecka

    Doktor sztuki (sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki). Projektant, konstruktor i technolog odzieży.
    Projektowała i realizowała konstrukcyjno- technologiczne modele spodni dla osób po amputacji kończyn dolnych. Projektowała i realizowała kolekcję ubiorów dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. W 2023 roku brała udział w Fashion Week/Kraków- Pokaz ekologicznej kolekcji dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry „No Waste Fashion Show”.
    Prowadzi autorski cyk zajęć z: kompozycji na sylwetce, projektowania ubioru, konstrukcji ubioru na manekinie, projektowania tkanin użytkowych.

    Kontakt e-mail: p.drzewiecka@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi poniedziałek 16.30 - 17.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr Yori Fabian

    ROFTiF

  • X

    mgr Yori Fabian

    Operator filmowy
    Urodzony w Toronto. Realizator zdjęć do filmów takich jak: „Wspólna kamienica”, „Polański Horowitz. Hometown” (2017-2021), „Jestem Ren” (2019) czy „Polaków portret własny” (2021). Laureat Nagrody za najlepsze zdjęcia - Wallabout Film Festival Nowy Jork (2013) oraz Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage”, „Srebrna Kijanka” w Konkursie Etiud Studenckich.
    https://filmpolski.pl
    https://www.imdb.com/name/nm0264593/

  • mgr Małgorzata Gawrysiak-Bańkowska

    Wzornictwo

  • X

    mgr Małgorzata Gawrysiak-Bańkowska

    Projektant odzieży w Domu Mody Telimena oraz w Domu Mody Skórska.
    Opracowała i prowadziła prelekcję „MODA SLOW - zachowanie wartości przedmiotu”.

    Kontakt e-mail: m.gawrysiak-bankowska@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugą środa 11.30 - 12.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Marta Giec

    ROFTiF

  • mgr Marek Golec

    Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo

  • X

    mgr Marek Golec

    Dydaktyk macierzystej uczelni, zatrudniony w pracowni komputerowego wspomagania projektowania.
    Współorganizator kursu "INTENSYWNY KURS GRAFIKI 3D ORAZ TECHNIK PREZENTACYJNYCH".
    Projektant wzornictwa przemysłowego i operator drukarki 3d w pracowni Nowataka.
    3d Graphic Designer w pracowni UNIQUE Interior Design.
    3d Graphic Designer w pracowni MOOMOO Architects.
    Konkurs należący do cyklu konkursów {DeSign NeeDed} "CHAIR".
    Konkurs "GUGGENHEIM HELSINKI DESIGN COMPETITION".
    Konkurs "THYSSENKRUPP ELEVATOR ARCHITECTURE AWARD 2011" Istanbul, Turkey.
    Publikacje: Arch-Daily, Arch-Times, Participants Diploma, Serwis Architektoniczny Ronet, Sigalon's Environment_Energy Soup, Sztuka Architektury, W-A.
    Autor i współautor: Wnętrza prywatne, ekspozytory, wizualizacje architektoniczne, animacje i inne.

    Kontakt e-mail: m.golec@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi czwartek 12.00 - 12.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Krzysztof Jurecki

    Wzornictwo, ROFTiF, Architektura, Architektura Wnętrz

  • X

    dr Krzysztof Jurecki

    Krytyk, historyk oraz kurator sztuki, doktor nauk humanistycznych. Magisterium i doktorat na UJ w Krakowie. Członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. W drugiej połowie lat 80. XX w. związany z „Kulturą zrzuty" – niezależnym ruchem artystycznym. Autor licznych publikacji na temat fotografii i historii sztuki. Zainteresowany jest głównie historią fotografii i filmu awangardowego, ale także historią grafiki i malarstwa polskiego po II wojnie światowej, zwłaszcza w jego wersji fotorealistycznej.
    Prowadzi blog o fotografii i sztuce: https://jureckifoto.blogspot.com/
    Informacje o autorze:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Jurecki
    https://omniekrzysztofjurecki.blogspot.com/

    Kontakt e-mail: k.jurecki@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co druga środa 12.00 - 12.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Sławomir Kalwinek

    ROFTiF

  • tech. Bogdan Kondras

    Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo

  • X

    tech. Bogdan Kondras

    Technik elektronik. W latach 1975-2001 prowadził zajęcia w modelarni lotniczej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź Widzew.
    Od 2008 roku prowadzi zajęcia w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania.
  • mgr inż. Jakub Krzysztofik

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • mgr Szymon Kucharski

    ROFTiF

  • mgr Ewa Kustusz Warwas

    Studium aktorskie, ROFTiF

  • ŚP. mgr Mirosława Marcheluk

    Studium aktorskie

  • dr Agata Moryto

    Wzornictwo, ROFTiF

  • X

    dr Agata Moryto

    Kontakt e-mail: a.moryto@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi czwartek 16.30 - 17.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr Marta Nowacka

    Architektura, Architektura wnętrz

  • X

    Marta Nowacka

    Historyczka sztuki, renowatorka zabytków architektury, pedagożka, event managerka, animatorka kultury, arteterapeutka. Certyfikowana trenerka edukacji z zakresu sztuk wizualnych-International Trainers and Faclitators Federation. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawczyni i właścicielka marki ARCHIZO, prezeska Stowarzyszenia Estetyka Raz! Specjalistka ds. szkoleń na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka słuchowisk oraz konsultantka NCK. Managerka projektów w Fundacji ICZMP. Współpracuje z instytucjami kultury jako ekspert edukacji pozaformalnej. Bohaterka kampanii pn. „Kultura odporna” Urzędu Miasta Łodzi. NAGRODY: Wyróżnienie MUST HAVE – LODZ DESIGN FESTIVAL- Łódź, Brązowy medal DESIGN THATS EDUCATES- Berlin; Srebrny oraz brązowy medal NTERNATIONAL DESIGN AWARDS- LOS ANGELES; Medal z okazji 600lecia Łodzi za działalność kulturalno-edukacyjną; Wyróżnienie w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”.

  • dr inż. arch. Roman Pilch, prof. WSSiP

    Dziekan Wydziału Architektury

  • X

    dr inż. arch. Roman Pilch, prof. WSSiP

    Architekt i konstruktor budowlany- absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Budownictwa Lądowego oraz Wydziału Architektury. Wykładowca wielu organizacji i uczelni technicznych oraz artystycznych na terenie kraju. Doktorat uzyskany z dyscypliny Architektura i Urbanistyka zapoczątkował rozwój kontynuowanych badań tworzących bogaty dorobek rozwoju naukowego pomnażany i potwierdzony licznymi publikacjami autorskimi, monograficznymi i wydawnictwami międzynarodowymi. W dorobku zawodowym posiada wielo-tysięczny katalog zaprojektowanych i zrealizowanych obiektów, przestrzeni urbanistycznych oraz budowli inżynierskich nagrodzonych i użytkowanych na obszarze całego kraju. Posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno- budowlanej bez ograniczeń w tym: budownictwo zabytkowe, budowle hydrotechniczne, obiekty inżynierskie. Rzeczoznawca budowlany.
    Powołany Biegły Sądowy w dziedzinach: Architektura, Urbanistyka, Budownictwo ogólne. Członek licznych organizacji i instytucji zawodowych oraz naukowych do których należy m.in. Komisja Planowania Przestrzennego i Architektury przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
    Dziekan Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

  • mgr Jacek Raginis-Królikiewicz

    Dziekan Dziekan Wydziału Filmu i Fotografii, ROFTiF

  • X

    mgr Jacek Raginis-Królikiewicz

    Reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji i producent filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i audycji radiowych.
    Syn reżysera Grzegorza Królikiewicza.
    https://filmpolski.pl

    Kontakt e-mail: j.raginis@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 9.30 - 10.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr hab. Grzegorz Andrzej Reński

    Wzornictwo, Architektura Wnętrz

  • X

    dr hab. Grzegorz Andrzej Reński

    Działalność zawodowa w zakresie wzornictwa, grafiki użytkowej i architektury wnętrz. Studia na kierunku wzornictwa i grafiki użytkowej w ASP w Łodzi. Kwalifikacje drugiego stopnia uzyskane w 2002 roku.
    Autor licznych opracowań dotyczących projektowania mebli, elementów wyposażenia wnętrz, sprzętu medycznego oraz pomocy rehabilitacyjnych przeznaczonych dla osób z dysfunkcją wzroku. Ponad czterdzieści lat praktyki dydaktycznej na kierunku wzornictwo w ASP w Łodzi na stanowisku pracownika naukowo-dydaktycznego.
    Kierownictwo studenckimi zespołami projektowymi w ramach współpracy z takimi firmami jak; Nowa Szkoła, APS, Mikomax, Roca, Deante, Inter Print, Gamet, Libet, Radaway, Optilog czy Micadoni.
    Studenci ASP z wizytą w firmie Radaway (mebleinfo.pl)
    Studenci ASP Łódź z wizytą w firmie Gamet (mebleinfo.pl)
    Wystawa konkursowa studentów Instytutu Wzornictwa (lodz.pl)
    Nagrody rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
    Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

    Kontakt e-mail: a.renski@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 12.00 - 12.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Kamila Sammler-Kotys

    Studium aktorskie

  • dr Marek Stawecki

    Architektura, Architektura Wnętrz, ROFTiF, Wzornictwo

  • X

    Marek Stawecki

    mgr prawa UAM w Poznaniu, doktor nauk prawnych KUL w Lublinie, radca prawny OIRP w Poznaniu, członek Zespołu Badawczego Organizacji i funkcjonowania gospodarki komunalnej w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego.

    Kontakt e-mail: m.stawecki@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co druga środa 17.15 - 17.45
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr Sławomir Sulej

    Studium aktorskie

  • dr Katarzyna Szklarek-Zarębska

    Architektura

  • X

    Katarzyna Szklarek-Zarębska

    Dr nauk humanistycznych (Uniwersytet Łódzki), magister historii sztuki (UŁ), magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UŁ). Absolwentka szkoły aktorskiej SPOT, wchodzącej w skład Krakowskich Szkół Artystycznych, gdzie uzyskała dyplom zawodowy aktora. Posiada również dyplom przygotowania pedagogicznego do zawodu nauczyciela. Jest członkinią Łódzkiej Szkoły Radioznawczej działającej przy Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, afiliowanej przy European Communication Reserach and Education Association (ECREA).
    Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych – ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 2016-2019 prowadziła szereg zajęć dydaktycznych w Uniwersytecie Łódzkim, a także współprowadziła zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych. Współpracowała, jako autorka tekstów, również z „Gazetą Wyborczą”, „Techne. Pismem łódzkich historyków sztuki” i pismem artystycznym „Format”. Była dziennikarką Polskiego Radia w Łodzi. Ponadto, zawodowo związana była z łódzkimi instytucjami kultury.
    Dodatkowe zainteresowania zawodowe wiąże z obszarem pedagogiki. Jest certyfikowaną trenerką Treningu Umiejętności Społecznych, trenerką umiejętności grafomotorycznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, trenerką funkcji poznawczych oraz terapeutką ręki I i II stopnia.

    Kontakt e-mail: k.szklarek-zarebska@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugą środę w godz. 10.30-11.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych: w soboty w godz. 15.00-15.30 (zjazdy według planu A)

  • prof. dr hab. Stanisław Szymański

    ROFTiF

  • X

    prof. dr hab. Stanisław Szymański

    Wybitny operator filmowy
    Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Otrzymał polskie cywilne odznaczenie państwowe - Brązowy Krzyż Zasługi z okazji 50-lecia PWSFTviT oraz brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
    https://filmpolski.pl

  • mgr inż. Karolina Taczalska

    Architektura

  • X

    Karolina Taczalska

    Współzałożycielka pracowni architektonicznej Design Lab Group, z wykształcenia architektka, z zamiłowania konserwatorka zabytków architektury (zwłaszcza łódzkiej). Wiceprezeska łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
    Absolwentka Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Łódzkiej oraz Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Dziedzictwa Architektonicznego w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
    Posiada doświadczenie zawodowe związane z szeregiem projektów zarówno z zakresu konserwacji i restauracji zabytków, jak i budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej. Specjalizuje się w projektach o tematyce konserwatorskiej. Realizowała projekty dla podmiotów sektora publicznego oraz prywatnego. Doradza również dla biznesu w zakresie zarządzania procesem inwestycyjnym.
    Interesuje się tematyką rewitalizacji miast (jest współautorką Rewitalizacji Obszarowej Łodzi), współczesnej urbanistyki, partycypacji społecznej oraz zarządzania dziedzictwem architektoniczno-kulturowym.

    www.designlab.group
    www.facebook.com/designlabarch/
    www.facebook.com/SARPLodz

  • dr inż. arch. Michał Tomaszewicz, prof. WSSiP

    Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo

  • X

    dr inż. arch. Michał Tomaszewicz, prof. WSSiP

    Kontakt e-mail: m.tomaszewicz@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi czwartek 8.30 - 9.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr inż. Marta Tomaszewicz-Obara

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • mgr Bartosz Warwas

    ROFTiF, Studium aktorskie

  • X

    mgr Bartosz Warwas

    Reżyser
    Ukończył Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Laureat wielu nagród w Polsce i za granicą między innymi: Barcelona (Festiwal "Vida de Perro") - nagroda dla najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego za film "Hegel i Motyl", Hamilton (Hamilton Film Festival) - nagroda jury za film "Jaskółka", Poczdam (Międzynarodowy Festiwal Filmów Studenckich "Sehsüchte") - nagroda dla najlepszego filmu fabularnego - „Jaskółka”. Jego filmy były wyświetlane między innymi w San Francisco, Berlinie, Teheranie, Londynie, Rio de Janeiro czy w Paryżu.
    https://filmpolski.pl/

  • mgr Marcin Włodarski

    Studium aktorskie

  • mgr Katarzyna Bachman-Fabijanowska

    Wszystkie kierunki

  • X

    mgr Katarzyna Bachman-Fabijanowska

    Magister filologii angielskiej od 1994 roku. Ukończyła studia II stopnia: Filologia Romańska w 2019 roku. Posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca języka angielskiego, w tym: lektorat, translatoryka w języku obcym, repetytorium językowe, praktyczna nauka języka angielskiego - sprawności zintegrowane. Aktywnie podnosi kwalifikacje poprzez branie czynnego udziału w licznych szkoleniach i wyjazdach programu Erasmus +

  • dr Maciej Błoński

    ROFTiF, Architektura Wnętrz

  • dr Renata Drozdowska

    Wzornictwo

  • X

    dr Renata Drozdowska

    Uzyskała stopień doktora sztuki – w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Akademia sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Rozprawa doktorska: „Symbioza kształtów” zależności form obuwia z formami odzieży na wybranych przykładach XX i XXI wieku.
    Studiowała na Politechnice Radomskiej, zarówno technologie chemiczną jak i wzornictwo obuwia. Wtedy to powstała jej pierwsza w życiu kolekcja obuwia, która została zakwalifikowana na IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Projektantów Obuwia i Akcesoriów MOSSHOE, odbywającego się w Moskwie w kwietniu 2003 roku. Na kolekcje „ Rajski ptak” składało się 6 par własnoręcznie wykonanych od podstaw wzorów obuwia damskiego na spodach drewnianych z cholewkami ze skór naturalnych ozdobionych piórami, cekinami oraz kryształkami. Kolekcja zauroczyła jury, które nagrodziło je wyróżnieniem i przyznaniem „brylantowego pantofelka”.
    W sierpniu 2003 roku podjęła pracę w zakładzie „Krzysztof Lasocki design” na stanowisku projektanta – konstruktora obuwia. Do roku 2005 była jedynym projektantem obuwia tej firmy. Łącznie w owym czasie powstało kilkaset projektów (40-50 wzorów obuwia na sezon x 4 sezony w roku) wdrożonych do produkcji pod trzema markami: Lasocki, Oscar Taylor oraz Lorenzo de Pazzi. Wzory te były prezentowane na wiodących wystawach branży obuwniczej zarówno w kraju jak i za granicą, min.: Międzynarodowe Targi Poznańskie – Tydzień Mody (2 edycje w roku), Międzynarodowe Targi Mody Styl-Kabo w Brnie (2 edycje w roku), Leather&shoes w Kijowie (2 edycje w roku), MOSSHOE w Moskwie (2 edycje w roku), Polsshoes – imprezy wystawiennicze w Polsce (kilka edycji w roku, w różnych miastach Polski). W kolejnych latach pracowała jako projektant konstruktor dla polskich firm obuwniczych, min.: Visconi (Janex), Lim, Karoń, w których to powstało łącznie kilkaset wzorów obuwia, również prezentowanych na w/w imprezach wystawienniczych.
    Na zajęciach studenci poznają cały proces twórczy, oraz uczą się konstrukcji podstawowych form obuwia i galanterii skórzanej. Wzory realizowane są na zajęciach warsztatowych we współudziale szewców i kaletników.

    Kontakt e-mail: r.drozdowska@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co druga środa 16.45 - 17.15
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Przemysław Faryś

    Wzornictwo

  • X

    dr Przemysław Faryś

    Dr nauk technicznych, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów - Politechnika Łódzka.
    Autor wielu książek branżowych, np.
    UBIÓR KOBIECY I JEGO TAJEMNICE 1780-1930 STYL - RZEMIOSŁO - PRODUKT, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2014,
    KONFEKCJA DAMSKA 1800 - 1914 PRODUKCJA - WZORNICTWO HANDEL, Wydawca Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2019,
    JEDWABNE TKANINY ODZIEŻOWE 1700 - 1800 FRANCJA ANGLIA WŁOCHY PRODUKCJA - WZORNICTWO - HANDEL, Wydawnictwo Naukowe FNCE, Poznań 2021,
    Ostatnia Wystawa: "Sygnatura na Jedwabiu i Papierze" - Metki i Druki ulotne z paryskich domów mody drugiej połowy XIX wieku – Muzeum Fabryki - Manufaktura, Łódź

    Kontakt e-mail: p.farys@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co druga środa 17.15 - 17.45
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr hab. Anna Frąckowicz

    Wzornictwo

  • X

    dr hab. Anna Frąckowicz

    Doktor habilitowany z zakresu sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
    Dorobek dydaktyczny opiera się na praktyce nauczyciela akademickiego z ponad dwudziestoletnim stażem. Programy nauczania w autorskich pracowniach artystycznych są ściśle związane z doświadczeniem zawodu artysty o dużej aktywności wystawienniczej. Studenci zachęcani są w ramach realizowanych zadań do indywidualnego ich rozwiązywania w oparciu o szczegółowo udokumentowany wieloetapowy proces twórczy. Spotkanie w pracowni artystycznej studentów wzornictwa o różnych specjalnościach tworzy atmosferę wymiany doświadczeń i otwartości na nowe media.
    Dorobek naukowy i osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. W obszarze działalności znajdują się: sztuki czyste - rzeźba i działania przestrzenne z uwzględnieniem specyfiki rzeźby miękkiej oraz sztuki projektowej – tkaniny tkanej: żakardowej oraz dywanu tkanego i drukowanego. Publikacje naukowe obejmują wydawnictwa monograficzne oraz cytowania, a także udział w konferencjach naukowych. Działania artystyczne skupiają się wokół wydarzeń o charakterze wystawienniczym, a także warsztatowym i popularyzatorskim. Współpraca z fabryką dywanów Weltom w Tomaszowie Mazowieckim, z fabryką Nowodvorski Lighting.

    Kontakt e-mail: a.frackowicz@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 10.45 - 11.15
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr inż. Aleksandra Gebler

    Architektura Wnętrz

  • dr Jarosław Golanek, prof. WSSiP

    Wzornictwo

  • X

    dr Jarosław Golanek, prof. WSSiP

    Doktor, dziedzina nauki: sztuki plastyczne z zakresu sztuk użytkowych, dyscyplina naukowa wzornictwo/ komunikacja wizualna, rok nadania 2007 r., tytuł rozprawy doktorskiej: Wpływ techniki na projektowanie znaku. Tytuł doktora otrzymał w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Profesor WSSiP.
    Pracuje jako projektant grafiki użytkowej. Projektuje znaki, opakowania, grafikę wydawniczą oraz szeroko rozumianą grafikę reklamową. Prace projektowe realizuje głównie dla potrzeb rynku poligraficznego i przemysłu. Jednak część dorobku powstała dzięki współpracy z instytucjami takimi jak: muzea, fundacje, galerie, ośrodki kultury czy administracja samorządowa.
    W 2023 r. Wystawa indywidualna „Design Jarosław Golanek” Galeria PIXEL ASP Łódź. Kurator wystawy dr hab. Robert Jundo.
    Również w 2023 r. Wystawa towarzysząca Łódź Design Festival, „25 lat WSSiP w Łodzi”

    Kontakt e-mail: j.golanek@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co druga środa 13.30 - 14.00
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr Bogna Janiec

    ROFTiF

  • dr Roman Kałuża-Wierzchosławski

    ROFTiF

  • dr hab. Maciej Kędzielawski

    ROFTiF

  • X

    dr hab. Maciej Kędzielawski

    Scenarzysta filmowy
    Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego najnowszą wystawę fotograficzną można zwiedzać w holu kina WARS.
    https://filmpolski.pl

  • dr hab. Marcin Kępiński

    Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo, ROFTiF

  • X

    dr hab. Marcin Kępiński

    Doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie etnologia. Nauczyciel akademicki na kierunkach: etnologia, antropologia kulturowa, archeologia, okcydentalistyka, socjologia.
    Autor monografii naukowych i artykułów za zakresu antropologii pamięci i antropologii literatury i filmu. Prowadzi zajęcia z zakresu: wiedzy o kulturze, symbolu, mitu, antropologii filmu i literatury, socjologii kultury, komunikacji społecznej i kulturowej, metod i technik badań jakościowych, antropologii pamięci, historii kultury PRL-u.

    Kontakt e-mail: m.kepinski@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi czwartek 14.00 - 14.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr inż. Marek Kolasa

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • dr Zbigniew Koszałkowski, prof. WSSiP

    Wzornictwo

  • X

    dr Zbigniew Koszałkowski, prof. WSSiP

    Doktor sztuki, dziedzina sztuk plastycznych / sztuki piękne. Nadanie stopnia naukowego w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Grafiki i Malarstwa.
    W 2023 r. Wystawa monograficzna: GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, Ostrów WLKP, Czasopisma, logotypy, plakaty, wydawnictwa bezdebitowe w twórczości Zbigniewa Koszałkowskiego 1980-2022
    Styczeń 2023 r. Łódź, Jerozolima, Udział w wystawie międzynarodowej NIC DOBREGO Z TEGO NIE WYNIKNIE, NOTHING GOOD WILL COME OF THIS. Wystawa z udziałem twórców międzynarodowych, którzy odpowiadali plakatem na tytułowe hasło. Plakat na wystawie.
    W lutym 2023 r. Galeria PATIO 2 „Zbigniew Koszałkowski projekty graficzne 1984-2919 czasopism“. Wystawa retrospektywna (monograficzna) projektów czasopism, layoutów, projektów okładek,
    Październik 2023 Odznaczony: Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (brązowy)
    www.koszalkowski.pl

    Kontakt e-mail: z.koszalkowski@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 12.15 - 12.45
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • dr Robert Kowalczyk

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • mgr Miłosz Krajewski

    ROFTiF

  • X

    mgr Miłosz Krajewski

    Fotograf
    Zajmuje się głównie dokumentem, reportażem, fotografią kreacyjną. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Fotografia. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdobywca nagrody Architekta Miasta Łodzi w konkursie “Power of Łódź - Potęga Łodzi” (2013), finalista “Grand Prix ATT Photo Award” (2010). Autor wystawy „Na styku szarości” (2017). Fotografie w wydawnictwach albumowych „The First Day in European Union”, „91 Shots”, “Filmowy Pałac Ziemi Obiecanej”, “Potęga Łodzi” 2010-2012 oraz 2013-2015, “20 Lat Fotografii PWSFTviT”.
    http://www.mgslodz.pl/wystawy/na-styku-szarosci-334.html
    https://ownetic.com/news/tag/milosz-krajewski/

  • dr Jakub Łączny

    ROFTiF

  • mgr Ryszard Mróz

    Studium Aktorskie

  • dr Marek Nędza

    Studium aktorskie

  • Cecylia Pacura

    ROFTiF

  • dr Alicja Piotrowska

    Wzornictwo

  • X

    dr Alicja Piotrowska

    Kontakt e-mail: a.piotrowska@wssip.edu.pl
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr inż. Barbara Pluskota-Gajewska

    Architektura

  • mgr Oleksanr Pozdniakov

    ROFTiF

  • X

    mgr Oleksanr Pozdniakov

    Operator filmowy
    Urodzony we Lwowie. Ukończył Sztukę Operatorską na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Znany jest ze współpracy przy współorganizacji filmów takich jak: „The Living Fire”, „Okno z widokiem na ścianę”, czy „When Will This Wind Stop”.
    https://filmpolski.pl

  • mgr inż. Grzegorz Rudzki

    Architektura

  • Mikołaj Rybak

    Wzornictwo, ROFTiF, Architektura Wnętrz

  • X

    Mikołaj Rybak

    Kontakt e-mail: m.rybak@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 10.00 - 10.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.

  • mgr Szymon Sabarański

    ROFTiF

  • dr hab. Piotr Sitarski

    ROFTiF

  • mgr inż. Jarosław Striker

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • dr Katarzyna Szklarek-Zarębska

    Architektura, Architektura Wnętrz

  • mgr Szymon Szyszka

    Studium aktorskie

  • dr Bartłomiej Talaga

    ROFTiF

  • mgr Mateusz Wojtyński

    ROFTiF

  • X

    mgr Mateusz Wojtyński

    Montażysta, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, obecnie również doktorant oraz wykładowca tej uczelni.
    Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM).

    Filmy, które montował, były nagradzane i prezentowane na wielu międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych, m.in. DOK Leipzig, Karlove Vary IFF, Los Angeles IFF, NOLA Horror Film Festival w Nowym Orleanie, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Camerimage FF.
    Montuje również seriale fabularne – współpracował m.in. z platformami Netflix, HBO Max i Canal+. Szczególnie interesuje się kinem z pogranicza fabuły i dokumentu. Prowadzi badania nad wykorzystaniem języka nowych mediów w klasycznej narracji fabularnej.
    Link do profilu na Filmpolski: https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11130651

  • dr Andrzej Wrzesień

    Wzornictwo, Architektura Wnętrz

  • X

    dr Andrzej Wrzesień

    Kontakt e-mail: a.wrzesien@wssip.edu.pl
    Konsultacje: co drugi wtorek 10.00 - 10.30
    Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.