Wykładowcy
dr Agnieszka Andruszkiewicz-Sarna
Dziekan Wydziału Wzornictwa
Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe, Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Magister-inżynier Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, członek Stowarzyszenie Papierników Polskich. Autorka licznych publikacji m.in. Przegląd Papierniczy, Packaging Polska, Świat Druku, Opakowania.
Prowadzi edukacyjnego bloga: https://czarujemyopakowaniami.wordpress.com/
Autorka ponad 30 indywidualnych wystaw, prace artystyczne znajdują się m.in. w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej.
Informacje o autorze: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/agnieszka-andruszkiewicz-wywiad
Kontakt e-mail: a.andruszkiewicz-sarna@wssip.edu.pl
Konsultacje: co druga środa 12.00 - 12.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Aleksandra Antoszczyk
Architektura, Architektura Wnętrz
Prodziekan kierunku Architektura Wnętrz
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Architektura Wnętrz. Dysertację doktorską na temat rewitalizacji terenów poprzemysłowych związanych z obsługą komunikacji obroniła na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pracuje przy projektach wnętrz mieszkalnych dla prywatnych inwestorów, a także projektuje ekspozycje. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Łódź.
dr inż. arch. Sebastian Adam Bielawski
Prodziekan Wydziału Architektury do spraw współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym
Edukacja; Politechnika Krakowska+Politechnika Łódzka. Doktor nauk technicznych (2014)
Asystent na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ (2009-2014), dr nauk technicznych (2014), Adiunkt w katedrze architektury mieszkaniowej i usługowej Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej (2014-2018), Wykładowca International Faculty of Engineering (IFE) PŁ (2016-2018). Adiunkt na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (2018-2021), Adiunkt na Wydziale Architektury Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi (od 2023).
Autor ponad 30 zrealizowanych obiektów, w tym: budynków wielorodzinnych, zespołów zabudowy mieszkaniowej w zabudowie zwartej, domów i obiektów usługowych, I nagroda oraz wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach architektonicznych.
dr hab. Ryszard Brylski
ROFTiF
Reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Grafiki ASP i Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Twórca filmów fabularnych i telewizyjnych. Laureat wielu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. W 2004 r. nominowany do „Paszportu Polityki” w dziedzinie twórczości filmowej. W 2006 r. uhonorowany przez Prezydenta RP listem gratulacyjnym za „wkład w promocję kultury polskiej za granicą”. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W latach 2006-2011 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek założyciel Gildii Reżyserów Polskich. Od 2004 r. związany z łódzką szkolą filmową jako pedagog.
Filmy: Debora - 1995 ( reż. scen.), W złą godzinę - 1998 (scen.), Żurek - 2003 ( reż. scen.), Pogoda na piątek – 2006-2008 (tv.serial-reż.), Cudowne lato - 2010 (reż. wsp.scen.), Śmierć Zygielbojma – 2021 (reż. wsp.scen.)
Teatr: Policja (Sławomir Mrożek)-2017 (insc. reż) Teatr Nowy w Łodzi
dr Beata Cholewa-Mazurowska, prof. WSSiP
Prorektor ds. studenckich
Magister sztuki w zakresie projektowania ubioru od 1988 roku. Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe – Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Od 2021 roku posiada tytuł profesora WSSiP.
Fundatorka i prezes Fundacji Pole Kreacji (www.polekreacji.pl) działającej na rzecz rozwoju sztuki. Podejmowane działania związane są z promocją w dziedzinach: sztuk plastycznych, teatru oraz edukacją w zakresie historii kultury materialnej.
Autorka opracowań merytorycznych wydarzeń, prelekcji. Wspiera i promuje twórczość związaną z w/w sztukami oraz różnorodne inicjatywy społeczne w tych dziedzinach, integracja środowisk twórczych, społeczności lokalnej, kształtowanie u dzieci, młodzieży, dorosłych postawy aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, popularyzuje wiedzę z dziedziny kultury i sztuki).
Współpracuje z instytucjami: Muzeum Pałac w Wilanowie, na terenie Łodzi: Muzeum Kinematografii, Galeria Willa Miejskiej Galerii Sztuki, Fabryka Sztuki, Muzeum Miasta, Muzeum Włókiennictwa, Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania oraz indywidualnymi twórcami, pracownikami naukowymi, kolekcjonerami.
W 2020 roku pracowała przy spektaklu „Zwischen den Welten” (Niemcy). Reżyseria, scenografia, kostiumy we współpracy z Sophie Delest. W 2021 roku wydała książkę dokumentującą spektakl „Zwichen den Welten”. W 2022 roku z kolei realizowała spektakl „Esperanto des Schlachtens” (Niemcy) wersja niemieckojęzyczna – reżyseria, układ scen tanecznych we współpracy z Sophie Delest. W 2013 r powstała wersja polskojęzyczna: („Rzeź w języku esperanto. Europy. Postpamięć, Rzeź w języku esperanto. Bliski wschód.”) Reżyseria, układ scen tanecznych we współpracy z Sophie Delest. Spektakl zakwalifikowany do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Polacy robią teatr”.
Współpracuje z Wydawnictwem Kusiński przy ilustracjach do książki „Bracia Aszkenazy” I. J. Singera. Pozycja w trakcie przygotowania do druku.
Kontakt e-mail: prorektor@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 17.30 - 18.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Piotr Cieciura, prof. WSSiP
Rektor
Doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina artystyczna - sztuki projektowe, Profesor Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Twórca biżuterii i rekwizytów do kilkunastu filmów m. in. Ogniem i mieczem, Pan Tadeusz i Quo Vadis, tablic pamiątkowych, oświetleń obiektów publicznych np. Teatr Muzyczny w Łodzi, obiektów zabytkowych i rezydencji prywatnych. Jego prace badawcze dotyczą biżuterii etnicznej i jej wzajemnych relacji międzykulturowych. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. Austria, Chiny, Czechy, Francja, Japonia, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwecja, Włochy i Wielka Brytania).
Nagrody: 8. Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych Srebro'94 - II nagroda, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica; 11. MKSZ Autoportret - Nagroda Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Galeria Sztuki, Legnica, 2001. Wielokrotny juror legnickich konkursów i innych imprez krajowych. Prace w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy, Schmuckmuseum w Pforzheim, Niemcy, Kolekcja Magdy Kwiatkiewicz. W 2013 zorganizował i udostępnia pierwszą w Polsce prywatną kolekcję starych narzędzi i technik złotniczych.
Kontakt e-mail: p.cieciura@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi poniedziałek 12.30 -13.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr inż. Robert Cieślak
Architektura, Architektura Wnętrz
dr Michał Dondzik
ROFTiF
Filmoznawca
Interesuje się kinem polskim oraz filmem dokumentalnym. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim na podstawie dysertacji W kadrze i poza nim. Fabularne filmy Grzegorza Królikiewicza. Publikował w „Kwartalniku Filmowym", „Pleografie", „Panoptikum" oraz w tomach zbiorowych. W latach 2023-2024 w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym prowadził autorski cykl Kino polskie od nowa. Kurator pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości Krzysztofa Zanussiego (Narodowe Centrum Kultury Filmowej, 2024). Jest autorem książek: Leszek Wronko. Dźwięk filmu polskiego (2013), Elementarz Wytwórni Filmów Oświatowych (2018; wraz z K. Jajko i E. Sowińskim), Antoni Krauze. Niezbędnik (2023), Grzegorz Królikiewicz. Ostatni wywiad (2023), Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy (2024). Od 2023 roku (wraz z Anną Krakowiak) realizuje cykle: Alfabet Krzysztofa Zanussiego oraz Z archiwum Krzysztofa Zanussiego.
dr Paula Drzewiecka
Wzornictwo
Doktor sztuki (sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki). Projektant, konstruktor i technolog odzieży.
Projektowała i realizowała konstrukcyjno- technologiczne modele spodni dla osób po amputacji kończyn dolnych. Projektowała i realizowała kolekcję ubiorów dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. W 2023 roku brała udział w Fashion Week/Kraków- Pokaz ekologicznej kolekcji dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry „No Waste Fashion Show”.
Prowadzi autorski cyk zajęć z: kompozycji na sylwetce, projektowania ubioru, konstrukcji ubioru na manekinie, projektowania tkanin użytkowych.
Kontakt e-mail: p.drzewiecka@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi poniedziałek 16.30 - 17.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr Yori Fabian
ROFTiF
Operator filmowy
Urodzony w Toronto. Realizator zdjęć do filmów takich jak: „Wspólna kamienica”, „Polański Horowitz. Hometown” (2017-2021), „Jestem Ren” (2019) czy „Polaków portret własny” (2021). Laureat Nagrody za najlepsze zdjęcia - Wallabout Film Festival Nowy Jork (2013) oraz Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage”, „Srebrna Kijanka” w Konkursie Etiud Studenckich.
https://filmpolski.pl
https://www.imdb.com/name/nm0264593/
mgr Małgorzata Gawrysiak-Bańkowska
Wzornictwo
Projektant odzieży w Domu Mody Telimena oraz w Domu Mody Skórska.
Opracowała i prowadziła prelekcję „MODA SLOW - zachowanie wartości przedmiotu”.
Kontakt e-mail: m.gawrysiak-bankowska@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugą środa 11.30 - 12.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Marta Giec
ROFTiF
mgr Marek Golec
Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo
Dydaktyk macierzystej uczelni, zatrudniony w pracowni komputerowego wspomagania projektowania.
Współorganizator kursu "INTENSYWNY KURS GRAFIKI 3D ORAZ TECHNIK PREZENTACYJNYCH".
Projektant wzornictwa przemysłowego i operator drukarki 3d w pracowni Nowataka.
3d Graphic Designer w pracowni UNIQUE Interior Design.
3d Graphic Designer w pracowni MOOMOO Architects.
Konkurs należący do cyklu konkursów {DeSign NeeDed} "CHAIR".
Konkurs "GUGGENHEIM HELSINKI DESIGN COMPETITION".
Konkurs "THYSSENKRUPP ELEVATOR ARCHITECTURE AWARD 2011" Istanbul, Turkey.
Publikacje: Arch-Daily, Arch-Times, Participants Diploma, Serwis Architektoniczny Ronet, Sigalon's Environment_Energy Soup, Sztuka Architektury, W-A.
Autor i współautor: Wnętrza prywatne, ekspozytory, wizualizacje architektoniczne, animacje i inne.
Kontakt e-mail: m.golec@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi czwartek 12.00 - 12.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Krzysztof Jurecki
Wzornictwo, ROFTiF, Architektura, Architektura Wnętrz
Krytyk, historyk oraz kurator sztuki, doktor nauk humanistycznych. Magisterium i doktorat na UJ w Krakowie. Członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. W drugiej połowie lat 80. XX w. związany z „Kulturą zrzuty" – niezależnym ruchem artystycznym. Autor licznych publikacji na temat fotografii i historii sztuki. Zainteresowany jest głównie historią fotografii i filmu awangardowego, ale także historią grafiki i malarstwa polskiego po II wojnie światowej, zwłaszcza w jego wersji fotorealistycznej.
Prowadzi blog o fotografii i sztuce: https://jureckifoto.blogspot.com/
Informacje o autorze:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Jurecki
https://omniekrzysztofjurecki.blogspot.com/
Kontakt e-mail: k.jurecki@wssip.edu.pl
Konsultacje: co druga środa 12.00 - 12.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Sławomir Kalwinek
ROFTiF
tech. Bogdan Kondras
Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo
mgr inż. Jakub Krzysztofik
Architektura, Architektura Wnętrz
mgr Szymon Kucharski
ROFTiF
mgr Ewa Kustusz Warwas
Studium aktorskie, ROFTiF
ŚP. mgr Mirosława Marcheluk
Studium aktorskie
dr Agata Moryto
Wzornictwo, ROFTiF
Kontakt e-mail: a.moryto@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi czwartek 16.30 - 17.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr Marta Nowacka
Architektura, Architektura wnętrz
Historyczka sztuki, renowatorka zabytków architektury, pedagożka, event managerka, animatorka kultury, arteterapeutka. Certyfikowana trenerka edukacji z zakresu sztuk wizualnych-International Trainers and Faclitators Federation. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawczyni i właścicielka marki ARCHIZO, prezeska Stowarzyszenia Estetyka Raz! Specjalistka ds. szkoleń na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka słuchowisk oraz konsultantka NCK. Managerka projektów w Fundacji ICZMP. Współpracuje z instytucjami kultury jako ekspert edukacji pozaformalnej. Bohaterka kampanii pn. „Kultura odporna” Urzędu Miasta Łodzi. NAGRODY: Wyróżnienie MUST HAVE – LODZ DESIGN FESTIVAL- Łódź, Brązowy medal DESIGN THATS EDUCATES- Berlin; Srebrny oraz brązowy medal NTERNATIONAL DESIGN AWARDS- LOS ANGELES; Medal z okazji 600lecia Łodzi za działalność kulturalno-edukacyjną; Wyróżnienie w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”.
dr inż. arch. Roman Pilch, prof. WSSiP
Dziekan Wydziału Architektury
Architekt i konstruktor budowlany- absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Budownictwa Lądowego oraz Wydziału Architektury. Wykładowca wielu organizacji i uczelni technicznych oraz artystycznych na terenie kraju. Doktorat uzyskany z dyscypliny Architektura i Urbanistyka zapoczątkował rozwój kontynuowanych badań tworzących bogaty dorobek rozwoju naukowego pomnażany i potwierdzony licznymi publikacjami autorskimi, monograficznymi i wydawnictwami międzynarodowymi. W dorobku zawodowym posiada wielo-tysięczny katalog zaprojektowanych i zrealizowanych obiektów, przestrzeni urbanistycznych oraz budowli inżynierskich nagrodzonych i użytkowanych na obszarze całego kraju. Posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno- budowlanej bez ograniczeń w tym: budownictwo zabytkowe, budowle hydrotechniczne, obiekty inżynierskie. Rzeczoznawca budowlany.
Powołany Biegły Sądowy w dziedzinach: Architektura, Urbanistyka, Budownictwo ogólne. Członek licznych organizacji i instytucji zawodowych oraz naukowych do których należy m.in. Komisja Planowania Przestrzennego i Architektury przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Dziekan Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.
mgr Jacek Raginis-Królikiewicz
Dziekan Dziekan Wydziału Filmu i Fotografii, ROFTiF
Reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji i producent filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i audycji radiowych.
Syn reżysera Grzegorza Królikiewicza.
https://filmpolski.pl
Kontakt e-mail: j.raginis@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 9.30 - 10.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr hab. Grzegorz Andrzej Reński
Wzornictwo, Architektura Wnętrz
Działalność zawodowa w zakresie wzornictwa, grafiki użytkowej i architektury wnętrz.
Studia na kierunku wzornictwa i grafiki użytkowej w ASP w Łodzi. Kwalifikacje drugiego stopnia uzyskane w 2002 roku.
Autor licznych opracowań dotyczących projektowania mebli, elementów wyposażenia wnętrz, sprzętu medycznego oraz pomocy rehabilitacyjnych przeznaczonych dla osób z dysfunkcją wzroku.
Ponad czterdzieści lat praktyki dydaktycznej na kierunku wzornictwo w ASP w Łodzi na stanowisku pracownika naukowo-dydaktycznego.
Kierownictwo studenckimi zespołami projektowymi w ramach współpracy z takimi firmami jak; Nowa Szkoła, APS, Mikomax, Roca, Deante, Inter Print, Gamet, Libet, Radaway, Optilog czy Micadoni.
Studenci ASP z wizytą w firmie Radaway (mebleinfo.pl)
Studenci ASP Łódź z wizytą w firmie Gamet (mebleinfo.pl)
Wystawa konkursowa studentów Instytutu Wzornictwa (lodz.pl)
Nagrody rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Kontakt e-mail: a.renski@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 12.00 - 12.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Kamila Sammler-Kotys
Studium aktorskie
dr Marek Stawecki
Architektura, Architektura Wnętrz, ROFTiF, Wzornictwo
mgr prawa UAM w Poznaniu, doktor nauk prawnych KUL w Lublinie, radca prawny OIRP w Poznaniu, członek Zespołu Badawczego Organizacji i funkcjonowania gospodarki komunalnej w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego.
Kontakt e-mail: m.stawecki@wssip.edu.pl
Konsultacje: co druga środa 17.15 - 17.45
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr Sławomir Sulej
Studium aktorskie
dr Katarzyna Szklarek-Zarębska
Architektura
Dr nauk humanistycznych (Uniwersytet Łódzki), magister historii sztuki (UŁ), magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UŁ). Absolwentka szkoły aktorskiej SPOT, wchodzącej w skład Krakowskich Szkół Artystycznych, gdzie uzyskała dyplom zawodowy aktora. Posiada również dyplom przygotowania pedagogicznego do zawodu nauczyciela. Jest członkinią Łódzkiej Szkoły Radioznawczej działającej przy Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, afiliowanej przy European Communication Reserach and Education Association (ECREA).
Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych – ogólnopolskich i międzynarodowych.
W latach 2016-2019 prowadziła szereg zajęć dydaktycznych w Uniwersytecie Łódzkim, a także współprowadziła zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych. Współpracowała, jako autorka tekstów, również z „Gazetą Wyborczą”, „Techne. Pismem łódzkich historyków sztuki” i pismem artystycznym „Format”. Była dziennikarką Polskiego Radia w Łodzi. Ponadto, zawodowo związana była z łódzkimi instytucjami kultury.
Dodatkowe zainteresowania zawodowe wiąże z obszarem pedagogiki. Jest certyfikowaną trenerką Treningu Umiejętności Społecznych, trenerką umiejętności grafomotorycznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, trenerką funkcji poznawczych oraz terapeutką ręki I i II stopnia.
Kontakt e-mail: k.szklarek-zarebska@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugą środę w godz. 10.30-11.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych: w soboty w godz. 15.00-15.30 (zjazdy według planu A)
prof. dr hab. Stanisław Szymański
ROFTiF
Wybitny operator filmowy
Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Otrzymał polskie cywilne odznaczenie państwowe - Brązowy Krzyż Zasługi z okazji 50-lecia PWSFTviT oraz brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
https://filmpolski.pl
mgr inż. Karolina Taczalska
Architektura
Współzałożycielka pracowni architektonicznej Design Lab Group, z wykształcenia architektka, z zamiłowania konserwatorka zabytków architektury (zwłaszcza łódzkiej). Wiceprezeska łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Absolwentka Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Łódzkiej oraz Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Dziedzictwa Architektonicznego w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Posiada doświadczenie zawodowe związane z szeregiem projektów zarówno z zakresu konserwacji i restauracji zabytków, jak i budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej. Specjalizuje się w projektach o tematyce konserwatorskiej. Realizowała projekty dla podmiotów sektora publicznego oraz prywatnego. Doradza również dla biznesu w zakresie zarządzania procesem inwestycyjnym.
Interesuje się tematyką rewitalizacji miast (jest współautorką Rewitalizacji Obszarowej Łodzi), współczesnej urbanistyki, partycypacji społecznej oraz zarządzania dziedzictwem architektoniczno-kulturowym.
www.designlab.group
www.facebook.com/designlabarch/
www.facebook.com/SARPLodz
dr inż. arch. Michał Tomaszewicz, prof. WSSiP
Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo
Kontakt e-mail: m.tomaszewicz@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi czwartek 8.30 - 9.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr inż. Marta Tomaszewicz-Obara
Architektura, Architektura Wnętrz
mgr Bartosz Warwas
ROFTiF, Studium aktorskie
Reżyser
Ukończył Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Laureat wielu nagród w Polsce i za granicą między innymi: Barcelona (Festiwal "Vida de Perro") - nagroda dla najlepszego eksperymentalnego filmu krótkometrażowego za film "Hegel i Motyl", Hamilton (Hamilton Film Festival) - nagroda jury za film "Jaskółka", Poczdam (Międzynarodowy Festiwal Filmów Studenckich "Sehsüchte") - nagroda dla najlepszego filmu fabularnego - „Jaskółka”. Jego filmy były wyświetlane między innymi w San Francisco, Berlinie, Teheranie, Londynie, Rio de Janeiro czy w Paryżu.
https://filmpolski.pl/
mgr Marcin Włodarski
Studium aktorskie
mgr Katarzyna Bachman-Fabijanowska
Wszystkie kierunki
Magister filologii angielskiej od 1994 roku. Ukończyła studia II stopnia: Filologia Romańska w 2019 roku. Posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca języka angielskiego, w tym: lektorat, translatoryka w języku obcym, repetytorium językowe, praktyczna nauka języka angielskiego - sprawności zintegrowane. Aktywnie podnosi kwalifikacje poprzez branie czynnego udziału w licznych szkoleniach i wyjazdach programu Erasmus +
dr Maciej Błoński
ROFTiF, Architektura Wnętrz
Wzornictwo
Uzyskała stopień doktora sztuki – w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Akademia sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Rozprawa doktorska: „Symbioza kształtów” zależności form obuwia z formami odzieży na wybranych przykładach XX i XXI wieku.
Studiowała na Politechnice Radomskiej, zarówno technologie chemiczną jak i wzornictwo obuwia. Wtedy to powstała jej pierwsza w życiu kolekcja obuwia, która została zakwalifikowana na IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Projektantów Obuwia i Akcesoriów MOSSHOE, odbywającego się w Moskwie w kwietniu 2003 roku. Na kolekcje „ Rajski ptak” składało się 6 par własnoręcznie wykonanych od podstaw wzorów obuwia damskiego na spodach drewnianych z cholewkami ze skór naturalnych ozdobionych piórami, cekinami oraz kryształkami. Kolekcja zauroczyła jury, które nagrodziło je wyróżnieniem i przyznaniem „brylantowego pantofelka”.
W sierpniu 2003 roku podjęła pracę w zakładzie „Krzysztof Lasocki design” na stanowisku projektanta – konstruktora obuwia. Do roku 2005 była jedynym projektantem obuwia tej firmy. Łącznie w owym czasie powstało kilkaset projektów (40-50 wzorów obuwia na sezon x 4 sezony w roku) wdrożonych do produkcji pod trzema markami: Lasocki, Oscar Taylor oraz Lorenzo de Pazzi. Wzory te były prezentowane na wiodących wystawach branży obuwniczej zarówno w kraju jak i za granicą, min.: Międzynarodowe Targi Poznańskie – Tydzień Mody (2 edycje w roku), Międzynarodowe Targi Mody Styl-Kabo w Brnie (2 edycje w roku), Leather&shoes w Kijowie (2 edycje w roku), MOSSHOE w Moskwie (2 edycje w roku), Polsshoes – imprezy wystawiennicze w Polsce (kilka edycji w roku, w różnych miastach Polski). W kolejnych latach pracowała jako projektant konstruktor dla polskich firm obuwniczych, min.: Visconi (Janex), Lim, Karoń, w których to powstało łącznie kilkaset wzorów obuwia, również prezentowanych na w/w imprezach wystawienniczych.
Na zajęciach studenci poznają cały proces twórczy, oraz uczą się konstrukcji podstawowych form obuwia i galanterii skórzanej. Wzory realizowane są na zajęciach warsztatowych we współudziale szewców i kaletników.
Kontakt e-mail: r.drozdowska@wssip.edu.pl
Konsultacje: co druga środa 16.45 - 17.15
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
Wzornictwo
Dr nauk technicznych, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów - Politechnika Łódzka.
Autor wielu książek branżowych, np.
UBIÓR KOBIECY I JEGO TAJEMNICE 1780-1930 STYL - RZEMIOSŁO - PRODUKT, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2014,
KONFEKCJA DAMSKA 1800 - 1914 PRODUKCJA - WZORNICTWO HANDEL, Wydawca Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2019,
JEDWABNE TKANINY ODZIEŻOWE 1700 - 1800 FRANCJA ANGLIA WŁOCHY PRODUKCJA - WZORNICTWO - HANDEL, Wydawnictwo Naukowe FNCE, Poznań 2021,
Ostatnia Wystawa: "Sygnatura na Jedwabiu i Papierze" - Metki i Druki ulotne z paryskich domów mody drugiej połowy XIX wieku – Muzeum Fabryki - Manufaktura, Łódź
Kontakt e-mail: p.farys@wssip.edu.pl
Konsultacje: co druga środa 17.15 - 17.45
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
Wzornictwo
Doktor habilitowany z zakresu sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Dorobek dydaktyczny opiera się na praktyce nauczyciela akademickiego z ponad dwudziestoletnim stażem. Programy nauczania w autorskich pracowniach artystycznych są ściśle związane z doświadczeniem zawodu artysty o dużej aktywności wystawienniczej. Studenci zachęcani są w ramach realizowanych zadań do indywidualnego ich rozwiązywania w oparciu o szczegółowo udokumentowany wieloetapowy proces twórczy. Spotkanie w pracowni artystycznej studentów wzornictwa o różnych specjalnościach tworzy atmosferę wymiany doświadczeń i otwartości na nowe media.
Dorobek naukowy i osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. W obszarze działalności znajdują się: sztuki czyste - rzeźba i działania przestrzenne z uwzględnieniem specyfiki rzeźby miękkiej oraz sztuki projektowej – tkaniny tkanej: żakardowej oraz dywanu tkanego i drukowanego. Publikacje naukowe obejmują wydawnictwa monograficzne oraz cytowania, a także udział w konferencjach naukowych. Działania artystyczne skupiają się wokół wydarzeń o charakterze wystawienniczym, a także warsztatowym i popularyzatorskim. Współpraca z fabryką dywanów Weltom w Tomaszowie Mazowieckim, z fabryką Nowodvorski Lighting.
Kontakt e-mail: a.frackowicz@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 10.45 - 11.15
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr inż. Aleksandra Gebler
Architektura Wnętrz
dr Jarosław Golanek, prof. WSSiP
Wzornictwo
Doktor, dziedzina nauki: sztuki plastyczne z zakresu sztuk użytkowych, dyscyplina naukowa wzornictwo/ komunikacja wizualna, rok nadania 2007 r., tytuł rozprawy doktorskiej: Wpływ techniki na projektowanie znaku. Tytuł doktora otrzymał w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Profesor WSSiP.
Pracuje jako projektant grafiki użytkowej. Projektuje znaki, opakowania, grafikę wydawniczą oraz szeroko rozumianą grafikę reklamową. Prace projektowe realizuje głównie dla potrzeb rynku poligraficznego i przemysłu. Jednak część dorobku powstała dzięki współpracy z instytucjami takimi jak: muzea, fundacje, galerie, ośrodki kultury czy administracja samorządowa.
W 2023 r. Wystawa indywidualna „Design Jarosław Golanek” Galeria PIXEL ASP Łódź. Kurator wystawy dr hab. Robert Jundo.
Również w 2023 r. Wystawa towarzysząca Łódź Design Festival, „25 lat WSSiP w Łodzi”
Kontakt e-mail: j.golanek@wssip.edu.pl
Konsultacje: co druga środa 13.30 - 14.00
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr Bogna Janiec
ROFTiF
dr Roman Kałuża-Wierzchosławski
ROFTiF
ROFTiF
Scenarzysta filmowy
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego najnowszą wystawę fotograficzną można zwiedzać w holu kina WARS.
https://filmpolski.pl
Architektura, Architektura Wnętrz, Wzornictwo, ROFTiF
Doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie etnologia. Nauczyciel akademicki na kierunkach: etnologia, antropologia kulturowa, archeologia, okcydentalistyka, socjologia.
Autor monografii naukowych i artykułów za zakresu antropologii pamięci i antropologii literatury i filmu. Prowadzi zajęcia z zakresu: wiedzy o kulturze, symbolu, mitu, antropologii filmu i literatury, socjologii kultury, komunikacji społecznej i kulturowej, metod i technik badań jakościowych, antropologii pamięci, historii kultury PRL-u.
Kontakt e-mail: m.kepinski@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi czwartek 14.00 - 14.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr inż. Marek Kolasa
Architektura, Architektura Wnętrz
dr Zbigniew Koszałkowski, prof. WSSiP
Wzornictwo
Doktor sztuki, dziedzina sztuk plastycznych / sztuki piękne. Nadanie stopnia naukowego w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Grafiki i Malarstwa.
W 2023 r. Wystawa monograficzna: GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, Ostrów WLKP, Czasopisma, logotypy, plakaty, wydawnictwa bezdebitowe w twórczości Zbigniewa Koszałkowskiego 1980-2022
Styczeń 2023 r. Łódź, Jerozolima, Udział w wystawie międzynarodowej NIC DOBREGO Z TEGO NIE WYNIKNIE, NOTHING GOOD WILL COME OF THIS. Wystawa z udziałem twórców międzynarodowych, którzy odpowiadali plakatem na tytułowe hasło. Plakat na wystawie.
W lutym 2023 r. Galeria PATIO 2 „Zbigniew Koszałkowski projekty graficzne 1984-2919 czasopism“. Wystawa retrospektywna (monograficzna) projektów czasopism, layoutów, projektów okładek,
Październik 2023 Odznaczony: Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (brązowy)
www.koszalkowski.pl
Kontakt e-mail: z.koszalkowski@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 12.15 - 12.45
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
dr Robert Kowalczyk
Architektura, Architektura Wnętrz
ROFTiF
Fotograf
Zajmuje się głównie dokumentem, reportażem, fotografią kreacyjną. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Fotografia. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdobywca nagrody Architekta Miasta Łodzi w konkursie “Power of Łódź - Potęga Łodzi” (2013), finalista “Grand Prix ATT Photo Award” (2010). Autor wystawy „Na styku szarości” (2017). Fotografie w wydawnictwach albumowych „The First Day in European Union”, „91 Shots”, “Filmowy Pałac Ziemi Obiecanej”, “Potęga Łodzi” 2010-2012 oraz 2013-2015, “20 Lat Fotografii PWSFTviT”.
http://www.mgslodz.pl/wystawy/na-styku-szarosci-334.html
https://ownetic.com/news/tag/milosz-krajewski/
dr Jakub Łączny
ROFTiF
mgr Ryszard Mróz
Studium Aktorskie
dr Marek Nędza
Studium aktorskie
Cecylia Pacura
ROFTiF
Wzornictwo
Kontakt e-mail: a.piotrowska@wssip.edu.pl
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr inż. Barbara Pluskota-Gajewska
Architektura
ROFTiF
Operator filmowy
Urodzony we Lwowie. Ukończył Sztukę Operatorską na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Znany jest ze współpracy przy współorganizacji filmów takich jak: „The Living Fire”, „Okno z widokiem na ścianę”, czy „When Will This Wind Stop”.
https://filmpolski.pl
mgr inż. Grzegorz Rudzki
Architektura
Wzornictwo, ROFTiF, Architektura Wnętrz
Kontakt e-mail: m.rybak@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 10.00 - 10.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.
mgr Szymon Sabarański
ROFTiF
dr hab. Piotr Sitarski
ROFTiF
mgr inż. Jarosław Striker
Architektura, Architektura Wnętrz
dr Katarzyna Szklarek-Zarębska
Architektura, Architektura Wnętrz
mgr Szymon Szyszka
Studium aktorskie
dr Bartłomiej Talaga
ROFTiF
ROFTiF
Montażysta, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, obecnie również doktorant oraz wykładowca tej uczelni.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM).
Filmy, które montował, były nagradzane i prezentowane na wielu międzynarodowych i polskich festiwalach filmowych, m.in. DOK Leipzig, Karlove Vary IFF, Los Angeles IFF, NOLA Horror Film Festival w Nowym Orleanie, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Camerimage FF.
Montuje również seriale fabularne – współpracował m.in. z platformami Netflix, HBO Max i Canal+.
Szczególnie interesuje się kinem z pogranicza fabuły i dokumentu. Prowadzi badania nad wykorzystaniem języka nowych mediów w klasycznej narracji fabularnej.
Link do profilu na Filmpolski: https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11130651
Wzornictwo, Architektura Wnętrz
Kontakt e-mail: a.wrzesien@wssip.edu.pl
Konsultacje: co drugi wtorek 10.00 - 10.30
Konsultacje dla studentów niestacjonarnych na platformie MS Teams. Termin konsultacji należy ustalić z wykładowcą.