Wersja mobilna strony WSSiP

Wydarzenia

Wystawa twórczości Joanny Apanowicz

Wystawy prac dr Joanny Apanowicz, foto: Alek, Grzegorz Nowak

Już 6 kwietnia, o godz. 13.00 w raciborskim Zamku Piastowskim zostanie otwarta wystawa twórczości Joanny Apanowicz, laureatki Nagrody Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr hab. inż. Ewy Stachury w 9 Triennale Grafiki Polskiej, jednej z największych w Polsce przedsięwzięć o charakterze konkursowym w dziedzinie grafiki, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, jako jedno z głównych wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie.

Joanna Apanowicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na Wydziale Artystycznym macierzystej uczelni zrealizowała również i obroniła doktorat. W pracy zawodowej zajmuje się projektowaniem graficznym, współpracowała z Wydziałem Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Obecnie jest wykładowcą Wydziału Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Joanna Apanowicz w swojej działalności artystycznej, od kilku lat, zajmuje się również ceramiką i książką artystyczną. Publikuje i uczestniczy w konferencjach. Bierze czynny udział w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na wystawach, konkursach w kraju i za granicą. W 2015 roku Joanna Apanowicz wzięła między innymi udział w 9 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, uzyskując w nim nagrodę w postaci wystawy indywidualnej, ufundowaną przez Rektor PWSZ w Raciborzu.

Twórczość Joanny Apanowicz to niezwykły konglomerat kilku nieoczywistych dyscyplin artystycznych: ceramiki, grafiki, książki artystycznej, tkaniny. Jak twierdzi sama autorka, ceramika pozwala jej na przeniesienie swoich poszukiwań dotyczących kontrastów, faktur i rytmów z dwuwymiarowej grafiki do trzech wymiarów, a książka artystyczna wzbogaca te poszukiwania o wymiar czwarty, a więc czas. Artystka, stwarzając własne metody, skomplikowane procedury, wykracza daleko poza klasyczną, standardową technologię związaną z grafiką i ceramiką. Używa przy tym szlachetnych, niezwykle kruchych materiałów, w minimalistycznej formie swych dzieł, oszczędnie używając koloru. Te wszystkie elementy powodują, że twórczość Apanowicz tchnie świeżością, sprawia wrażenie ulotności i lekkości. To prace obok których przechodzi się na paluszkach, nie tylko ze względu na ich kruchość, z lęku przed ich uszkodzeniem. Niczym delikatne skorupki jajek, formy ceramiczne nasuwają skojarzenie z powstaniem, odrodzeniem, otwarciem. Ceramiczny papier oplata i zachowuje formy, które pozostają dla nas tajemnicą, a papier japoński odkrywa przeżyte treści, emocje, niczym palimpsesty, umożliwiając odkrywanie ich wciąż na nowo.

Wystawę Joanny Apanowicz będzie można zwiedzać do końca kwietnia.

Kurator wystawy Magdalena Gogół

Zabrania sie wykorzystywania nazwy uczelni oraz fotografii , projektów i tekstów zamieszczonych na stronie internetowej bez zezwolenia władz WSSiP.


Wersja angielska WSSiP Wersja ukraińska WSSiP Wersja rosyjska WSSiP
Do góry strony