Wydarzenia

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy o śmierci prof. Ryszarda Swarabowicza

śp. Ryszard Swarabowicz

13 lipca 2022 r. zmarł prof. Ryszard Swarabowicz, architekt.
Urodził się w Wilnie w 1941 r. Po maturze studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej gdzie obronił pracę doktorską pt. „Przestrzeń zewnętrzna jako tworzywo architektury”.
Po doktoracie i ukończeniu kursu języka hiszpańskiego wyjechał do Meksyku gdzie na Universidad de las Americas, A.C. i Universidad Autonóma del Estado de Puebla był profesorem na wydziałach architektury. Uwielbiany przez studentów, doceniany za ich sukcesy w konkursach międzynarodowych pracował na tych uczelniach przez blisko dwadzieścia lat.
Po powrocie do Polski krótko pracował na swej macierzystej uczelni by  w końcu wrócić do rodzinnej Łodzi objąć stanowisko kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Architektury w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Tu z energią, pasją, poświęcał cały wolny czas na pracę ze studentami dzieląc się swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniami z wielu podróży architektonicznych po całym świecie. Dyplomanci i studenci pod jego opieką pedagogiczną brali z powodzeniem udział w konkursach architektonicznych w kraju i za granicą.
Był barwną, charyzmatyczną postacią. Zawsze obecny, pozytywnie nastawiony do przeciwności losu, uczynny i kochający studentów, którzy byli jego całym życiem.

Ryśku, cześć Twej pamięci!                                 

Prof. Piotr Cieciura